Aiheeseen liittyvää

Nähtävää ja koettavaa Lehmirannan lähialueella
Salon alue ja lähitienoot ovat kätketty helmi kotimaan matkailukentässä.
Lue lisää
Matkakuumetta? Lehmirannan kevään 2025 tarjonta
Valitse omasi kevään tarjonnasta
Lue lisää
Näe ja maalaa – maalaa ja näe. Kurssilla voi keskittyä öljy- (vesiliukoiset öljyvärit), akryyli- tai akvarellimaalaukseen, kukin oman valintansa mukaan.
Tervetulleita ovat niin vasta-alkajat kuin konkarit. Vasta-alkajia neuvotaan perustekniikoissa ja pidempään maalanneita kannustetaan uusiin ilmaisu- ja materiaalikokeiluihin.
Maalausmenetelmien ohella opitaan kuvallisen ilmaisun perusasioita, pohditaan kuvapinnan rakenteellisia tapahtumia sekä havainnoidaan värien ominaisuuksia ja vuorovaikutusta.
Kurssi tarjoaa jokaiselle henkilökohtaista opetusta, jota luennot ja yhteiset arviointihetket täydentävät. Tervetuloa maalauskurssille nauttimaan Lehmirannan kesäisestä miljööstä ja yhdessä tekemisestä sekä käymään antoisia keskusteluja kuvataiteesta ja sen erilaisista ilmaisumuodoista.
Koronatilanteen vuoksi Lomakeskuksen iltaohjelma ja muu toiminta on supistettua. Mm. iltatansseja ei kesäaikaan järjestetä. Kurssin aikana noudatetaan turvaetäisyyksiä ja hyvää käsihygieniaa. Kurssilaiset toimivat lomakeskuksessa vain omassa ryhmässään. Ruokailut toteutetaan porrastetusti ja annospalveluna.
Sosiaalisten kontaktien rajoituksia tullaan huomioimaan myös majoituksessa, joka pyritään toteuttamaan mahdollisimman väljästi.
Kouluttajana kuvataiteilija Kaari Hilkka Könönen
Hinta: 552 € / hlö / 6 vrk (2 hengen huoneessa), Eläkeliitto ry:n jäsenet 450 € / hlö / 6 vrk (2 hh)
Kurssin toteutumisen edellytyksenä on vähintään 12 osallistujaa.
Hinta sisältää:
.
viimeistään kuukautta ennen kurssia Lehmirannan vastaanottoon (ma-pe klo 8.00-16.00),
puh. (02) 727 5200.